Powiększanie piersi metodą chirurgiczną

Posted by

Biust to niewątpliwie podstawowy atrybut kobiecej urody. Jędrne, o odpowiedniej wielkości piersi są na pewno postrzegane jako ładne i atrakcyjne. Wiele kobiet jest niezadowolonych z wyglądu swoich piersi. Różne są tego powody, a do najczęstszych należy zbyt mały rozmiar. Obecnie wzorce damskiej urody lansowane w mediach prezentują ładnie ukształtowany, spory biust. Zdarza się, że jest to dzieło natury, bywa, że to skutek interwencji chirurga.

Kompleksy z powodu małego biustu powodują utratę wiary w swoja atrakcyjność fizyczną, czasami problemy w życiu uczuciowym, dlatego panie decydują się na operację powiększenia piersi. Bywa, że inicjatywa wychodzi od partnera, niezadowolonego z wyglądu swej ukochanej. Wygląd i wielkość biustu zmienia się po porodzie i karmieniu dziecka. Wtedy zapada decyzja o powiększeniu piersi –  wszczepieniu implantów.

Jakie są rodzaje implantów?

Implant to  silikonowa wkładka, którą umieszcza się między gruczołem a mięśniem piersiowym.  Jest kilka rodzajów implantów. W zależności od kształtu są to implanty okrągłe, anatomiczne – w kształcie kropli –  lub asymetryczne – dla każdej piersi inne. Implanty wypełniane są najczęściej żelem silikonowym, rzadziej – solą fizjologiczną lub jednym i drugim jednocześnie. Wkładki z solą fizjologiczną mają tę zaletę, że wykonuje się małe cięcie, a wkładkę wypełnia się solą już po jej założeniu. Silikon jest materiałem trwalszym, bardziej spoistym i nieszkodliwym dla organizmu. Jego obecność nie przeszkadza w karmieniu piersią. Wielkość i kształt implantów dobiera się w zależności od budowy klatki piersiowej, typu sylwetki i życzeń pacjentki.

Jak przebiega operacja powiększania piersi?

Przed ustaleniem daty zabiegu lekarz przeprowadza z kobietą rozmowę, podczas której zapoznaje pacjentkę ze wszystkimi aspektami operacji, m.in. informuje o przebiegu operacji, o możliwych powikłaniach, przeprowadza wywiad na temat chorób pacjentki, zleca wykonanie szczegółowych badań.

Operacja polega na umieszczeniu implantu pod  mięśniem piersiowym (implant okrągły) lub pod mięśniem – górna część implantu anatomicznego i pod gruczołem – dolna część.

Wykonuje się nacięcie o długości 3 – 4 cm pod pachą lub w fałdzie pod piersią lub na granicy otoczki z brodawką. Zabieg w znieczuleniu ogólnym trwa 1,5 – 2 godziny. Pacjentka przebywa w szpitalu przez 1 – 2 dni. Prewencyjnie przed zabiegiem i po przyjmuje wskazany antybiotyk.

Po operacji przez dłuższy czas należy zmniejszyć aktywność, nie przeciążać pracą, nie uprawiać sportu. Biust trzeba przetrzymywać specjalnym pasem (jeśli ciecie było pod pachą) i specjalnym elastycznym biustonoszem noszonym przez całą dobę. Ból pooperacyjny utrzymuje się przez kilka dni. Po 3 miesiącach sytuacja już jest do końca ustabilizowana.

Jakie są wady i zalety implantów?

Największą zaletą wszczepienia implantów jest kształt i wielkość piersi, zgodna z oczekiwaniami kobiety, która dzięki temu czuje się piękna i atrakcyjna, wzrasta jej samoocena i pewność siebie. Implanty są bezpieczne dla zdrowia, nie stanowią przeszkody w trakcie ciąży i karmienia dziecka. Wadą takich operacji są możliwe powikłania, jak po każdym poważnym zabiegu, np. nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej czy krwawienia.

Innym problemem po zabiegu jest tworzenie się tzw. kapsuły – otoczki z tkanki łącznej wokół implantu. Tkanka łączna w naturalny sposób reaguje na obecność ciała obcego w organizmie. Kapsuły tworzą się u wszystkich pacjentek, ale mogą być cienkie lub grubsze. Powoduje to ból, drętwienie piersi i ich stwardnienie. W skrajnych przypadkach implant jest usuwany.

Zdarza się też przesunięcie wkładki, co powoduje asymetrię piersi, także pofałdowanie silikonu. Mnie więcej po 15 latach implant musi być wymieniony, gdyż po tym czasie zmniejsza się jego trwałość i może pęknąć.

Jest jeszcze jeden minus. Nie można przeprowadzać badań mammograficznych, gdyż obecność implantu nie pozwala na wiarygodność wyniku. Kontrolnie przeprowadza się badania ultrasonograficzne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *